Sirtaki ve zeybekiko müzikleri listemizde en popüler müzikleri bulabilirsiniz. Türkçe ve yabancı sirtaki müziklerinin yanında başlangıç seviye sirtaki ve zeybekiko eğitimi alanlar için de uygun müzikler ekliyoruz. Sirtaki ritminin kolay duyulduğu ve müziklerle sirtaki adımları çalışabilirsiniz. 

Sirtaki yazılarımız ve sirtaki videoları bölümünde sirtaki nedir, sirtaki dansı, yunan dansları türleri, sirtaki ve zeybekiko tarihi ve sirtaki adımları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Sirtaki Müziği Enstrümanları

Sirtaki müziklerinin geleneksel enstrümanı buzukidir. Yunancada buzuki kelimesi Türkçedeki bozuk kelimesinden türemiştir. Bunun nedeni ise buzuki olarak adlandırılan enstrümanın Anadolu’da yaygın olarak kullanılan bozuk sazın bir türevi olmasıdır.

Sirtaki enstrümanları buzukinin dışında bağlama, ud, kanun, santur, çimbalo, laterna, tulum -diğer adıyla gayda-, davul ve akordeondur. Çimbalo santurun biraz daha geliştirilmiş şeklidir. Geniş bir enstrüman yelpazesine sahip olan Sirtaki günümüzde org, piyano ve gitar da eklenmiştir.

Sirtaki müziklerinde bu enstrümanlardan birkaç tanesi kullanılabildiği gibi birbirinden farklı kombinasyonlarla bir araya getirilerek, aynı anda veya dönüşümlü olarak tamamı da kullanılabilmektedir.

Pek çok sirtaki şarkısında temel enstrüman olarak tercih edilen çalgılar buzuki ve bağlamadır.

Sirtaki Müziğinin Çıkışı ve Tarihsel Gelişimi

Sirtaki, Yunanlıların tabiriyle hasapiko, İstanbullu Ortodoks Arnavut kasapları tarafından ortaya konulduğu düşünülen bir müzik ve dans türüdür.

1960 lardan sonra mübadele ile Yunanistan’a taşınarak orada geliştirilmiş ve Yunan dansı haline gelmiştir. Sirtakinin çıkışı da bu döneme dayanır. Sirtaki müziği ilk olarak 1964 yılında Giorgos Provias tarafından Zorba filmi için düzenlenmiş ve bu filmde yerini almıştır. Yunanlıların usta müzisyeni Míkis Theodorakis’in Zorba filminde yer alan sirtaki müziği o kadar beğenilmiştir ki sirtaki dansının bu müzikle birlikte yeniden doğduğunu söylemek mümkündür.

İlginizi Çekebilir ;  Kizomba Müzikleri Listesi

Filmde geçmişte yaşadığı hayal kırıklıklarını ve çektiği acıları dans ederek unutmaya çalışan bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. Zorba adındaki bu adamın dansı ve dans müziği bu filmin en önemli parçasıdır ve nitekim müziğin sevilmesiyle birlikte sirtaki daha geniş kitlelerce duyulmuş, var olma süreci oldukça hızlanmıştır.

Zorba ve Basil’in Sirtaki müziği eşliğinde Hasapiko ve Haseposerviko dansı yaptıkları sahne efsane haline gelmiştir. Filmin, müziklerin ve dansların isimlerinin harmanlanması sonucu ise ortaya Zorba dansı, Sirtaki müziği, Zorba müziği ve Sirtaki dansı şeklinde yeni kavramlar çıkmıştır.

Theodorakis yavaş ritme sahip olan hasapiko müziği ile başlayarak hızlı tempoda devam eden Hasaposerviko müziği ile oluşturulan bu senteze Sirtaki adını vermiştir. Sirtaki sözcüğünün yaratıcısı Theodorakis’tir.

Bu yıllarda özellikle Theodorakis ve Hacıdakis gibi usta bestecilerin geleneksel Yunan müziklerine yeni bir soluk getirmesiyle birlikte, geleneksel Yunan dansları da bu dönemde belirgin bir değişim yaşamıştır. Ağır bir ritme sahip olan sirtaki bu noktadan sonra giderek hızlanmaya başlamıştır.

Sirtaki müzikleri ve dansı birbirini beslemiş, uyum içerisinde değişip dönüşerek bugünkü şekline ulaşmıştır.

Sirtaki ve zeybekiko öğrenmek için kursumuza bekliyoruz

Ankara sirtaki kursu ve kurs fiyatları

Sirtaki Müziği Nasıldır?

Sirtaki, yani Yunan diliyle Hasapiko şarkılarının müziksel yapısı genellikle 2/4’lük bir ritme sahiptir. Temposu ise genellikle 60-65 dakika kadar sürmektedir. Sirtaki parçaları bu klasik ölçünün yanısıra, 2/4’lük Hasapiko ritmi ile başlayıp, 4/4’lük Hasaposerviko ritmi ile de bitebilmektedir. Özellikle eski sirtaki şarkılarında, taksimia adı verilen uzun bir intro bölümü vardır fakat günümüz parçalarındaki taksimialar daha kısadır, hatta bazı yeni parçalar doğrudan ritimle başlamaktadır.

Sirtaki Türkiye’de kasap havası diye adlandırılan müzik türünün Yunanlar tarafından geliştirilip değiştirilmiş şeklidir. Dünyanın en zevkli danslarından biri olarak nitelendirilen Sirtakinin kökeni bir rivayete göre Bizans dönemi, bir rivayete göre de Osmanlı Dönemi Arnavut kasaplarına dayanmaktadır. Daha sonra mübadele ile Yunanistan’a taşınan sirtaki müzikleri, orada gelişmiş ve bugünkü şeklini almıştır.

İlginizi Çekebilir ;  Tutkulu Tango Müzikleri Listesi

Sirtaki dansı müzisyenin verdiği komutla başlamaktadır. Bu komut ‘’haydi’’ anlamında bir sözcük olabilir. İşaretlerle, müziğin sesinin yükseltilmesi ve alçaltılmasına göre sirtaki dans şekillenmektedir.

Sirtaki Türk ve Yunan kültürlerinin ortak hazinesidir. Temelde Arnavut veya Bizans kültürlerinde doğduğu düşünülmektedir fakat bu konuda bir netliğe sahip değildir. Yunan şarkılarına baktığımızda Türk ezgilerine rastlamamız veya Yunanca bir şarkı duyduğumuzda Türkçe söylenen bir versiyonunun da olduğunu fark etmemizin sebebi budur. Pek çok sirtaki şarkısı hem Türkçe hem de Yunanca olarak seslendirilmiştir.

Buram buram Ege kokan sirtaki müziği, ritmi ve ezgileriyle denizi, mavi ve beyazın büyüsünü, hayatın güzelliğini anımsatan bir etkiye sahiptir. Meyhane müzikleri olarak da bilinen sirtaki canlı ve dopdolu melodisiyle dinleyicisine tarifsiz duygular yaşatmaktadır.

Sirtaki Müzisyenleri

Burada ilk olarak tabii ki sirtakinin yaratıcısı ve aynı zamanda isim babası sayılan Mikis Theodorakis’i anmak gerekmektedir.

Fedon sirtakinin en önemli temsilcilerindendir. Eşsiz şarkılarıyla tüm dünyanın gönlünü fethetmeyi başarmıştır. Bunun yanısıra Kayahan, Candan Erçetin, Zülfü Livaneli, Tanju Okan, Dario Moreno, Kardeş Türküler gibi usta isimler birbirinden güzel sirtaki şarkıları seslendirmişlerdir.

Salsa Ankara Dans Akademisi sirtaki müzikleri listemizde tüm bu usta müzisyenlere ait sirtaki şarkılarına ulaşabilir, sizler de beğendiğiniz sirtaki şarkılarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Salsa Ankara Yunan ve Ege dansları kursu kapsamında yalnızca sirtaki değil pek çok farklı dans türlerinin eğitimini bulabilirsiniz.

2015 yılında KakaPedia adlı Ege ve Yunan Dansları Grubu, sirtaki eğitmenimiz Kaan Temizel önderliğinde kurulmuştur. Aşkla icra edilen gerçek bir sirtaki eğitimiyle tanışmak isteyen, kalbi sirtaki müziğinin mavi büyüsüyle çarpan herkesi kursumuza bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir ;  Tutkulu Bachata Müzikleri Listesi

0312.213 9279

Bizi arayarak rezervasyon yaptırın

Sirtaki müzikleri listemizi telif hakları sebebiyle spotify üzerinden yayınlıyoruz. Ücretsiz üye olarak müzikleri tam dinleyebilirsiniz

Bazı sirtaki müziklerinin Türkçe versiyonlarına listemizden ulaşabilirsiniz

Sirtaki müzikleri mp3 indiremezsiniz. Fakat spotify sirtaki listemizi telefonunuza ve bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz

Eğer siz de bu müzikler eşliğinde dans etmek istiyorsanız Sirtaki ve zeybekiko kursları üyelik paketlerimizi inceleyin.