Tango müzikleri listesi içinde arjantin tango müzikleri bulabilirsiniz. Popüler tango müziklerinin yanında tango eğitim müzikleri, milonga müzikleri ve  tango başlangıç müzikleri bulunmakta. Tango ritminin kolay duyulduğu ve ritm sayan müziklerle tango adımları çalışabilirsiniz. 

Arjantin tango yazılarımız ve tango ders videoları bölümünde tango nedir, tango dansı, tango dans türleri, tango tarihi ve tango adımları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. En popüler arjantin tango müzik sanatçıları Carlos Di sarli, Juan D’Arienzo, Alfredo De Angelis sayılabilir.

Tango Müziği

Tango Müziği Enstrümanları

Tango müziğinin temel enstrümanı, adını Arjantin Tangosu ile duyuran ve akordeonun akrabası olan Alman icadı bandoneon adlı bir enstrümandan almıştır.

Tango müziğinin oluşmaya başladığı ilk yıllarda tango müziğinde gitar, flüt ve keman üçlüsü kullanılırken günümüzde ağırlıklı olarak bandoneon, keman ve piyano kullanılmaktadır. Nadiren de olsa gitar da bu gruba dahil edilmektedir. Elektronik tango alanında ise ritimli sazlarla birlikte günümüz müzik teknolojisinin tüm imkanlarından yararlanılmaktadır.

Bandoneon, 1845 yılında icat edildiği düşünülen ve Almanya kökenli olan, tuşlu koncertinas adlı enstrümanlar ailesine mensup bir enstrüman çeşididir. Koncertinas her iki tarafında da on dört tuşu olan kare şeklinde küçük bir enstrümandır. Daha sonraki yıllarda tuş sayısı artırılarak geliştirilmiş ve bu enstrümana önceleri Krefeld, daha sonra Heinrich Band adlı bir müzik dükkanı sahibinin anısına ticari isim olarak ‘Bandoneon’ adı verilmiştir.

Tango enstrümanları zaman içerisinde gelişip kendini daima güncelleyerek bugünkü halini almış ve eşsiz tango müziklerinin oluşumu için tam anlamıyla kombine olmayı başarmıştır.

Tango Müziğinin Tarihsel Çıkışı ve Gelişimi

Tangonun müziksel kökeninde; İspanyol dansı koreografileriyle şekillenen ve Küba müziği ile harmanlanan Habanera, dönemin Arjantinli zencilerine ait Mılonga ve yine İspanyol kökenli Tango Andaluz vardır.

1865-1880 yılları arasında belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başlayan tango müziğinin arka planında ülkesinde yoksulluk çeken, en temel haklardan bile yararlanamayan; bunun sonucunda ülkesinden göç eden fakat ondan da umduğunu bulamayan bir sınıfın hayal kırıklığı, hüznü, hırçınlığı ve çaresizliği yatar. Bu yüzdendir ki tango müzikleri içinde müthiş derecede bir melankoli barındırır. O dönemde göz ardı edilen, aşağılanan hatta yasaklanan tango müzikleri 1920 lerde özellikle bondenonun yaygın olarak kullanılması ve orkestralarda yerini almasından sonra gelişme göstermeye başlamış ve gitgide yaygınlık kazanmıştır.

Arjantin’in La Boca bölgesinde kafelerde çalınıp dinlenmeye başlayan tango müziklerinin esas doğum yerinin burası olduğunu söyleyebiliriz.

Eduardo Arolas ve Vicente Greco adlı müzisyenler tarafından bu dönemlerde klasik tangolar bestelenmiştir. Tangonun gelişimi hızlanmış, yirminci yüzyılın ilk yıllarında daha sonra tango klasikleri haline gelecek birçok yeni tango şarkısı bestelenmiştir.

İlk tango kayıtları 1900 lü yıllara rastlamaktadır. Plak şirketleri tarafından rağbet gören bir müzik haline gelen tango müziği 1913-1914 yıllarında hiç beklenmedik bir şekilde Paris ve Londra’da adını duyurmaya başlamıştır. Artık üst tabakanın da ilgisini çekmeyi başaran bu dans ve müzik türü Avrupa’da hızla yayılan bir tango çılgınlığına dönüşmüştür. Buna karşın Arjantin’de hala hak ettiği ilgiyi göremeyen tango müziğinin Arjantin’de tam manasıyla sevilip kabul edilmesi 1920 li yıllarda olmuştur.

Bu yıllarda, Arjantin Başkanı’nın büyük desteği müzisyenler üzerinde olumlu etki yaratmış ve bu da tango müziğini olumlu yönde etkilemiştir.

1940 lı yıllar bu altın çağın son periyodudur ve tangonun en popüler olduğu zaman dilimidir. Bu dönemde kafeteryalardan dans salonlarına, spor kulüplerinden, sanat okullarına kadar her yerde tango dansı ve tango müziği yer almaktadır. Gazetelerde tango orkestrasından söz edilmekte, akşamları pek çok yerde çalan tango orkestraları hayran kitlesini daha da büyütmektedir. Bu dönemde tango geceleri düzenlenmiş ve plaklar art arda çaldığı eşsiz tango müzikleriyle misafirlerini adeta büyülemiştir. Öte yandan Paris’te, İtalya’da, Londra’da başlayan tango müziği coşkusu gitgide daha geniş bir yayılım göstererek tüm Avrupa’da yenini almaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir ;  Zeybek ve Oyun Havaları Müzikleri
Ankara tango kursu ve kurs fiyatları

Tango müziğinin Türkiye’ye ilk girişi ise Cumhuriyet yılları sonrasına rastlar. Türkiye’nin bilinen ilk Tango Şarkısı 1928 Yılında Necip Celal tarafından bestelenen ‘’Mazi Kalbimde Yaradır’’ adlı şarkıdır. Bu şarkı Seyyan Hanım tarafından plağa kaydedilmiş ve o kadar çok sevilmiştir ki dünya üzerinde pek çok yabancı orkestra şefi tarafından çalınıp söylenmiştir. Bunu, Fehmi Ege’nin çok sevilen ‘’Mehtaplı Bir Gecede’’ adlı tangosu izlemiştir. Yine Necip Celal’e ait bir beste olan ‘’Sevdim Bir Genç Kadını’’, Yaşar Güvenir’ in ‘’Sensiz Saadet Neymiş’’ adlı efsanevi şarkısı da Türk tango klasikleri arasındaki yerini almıştır.

Tango öğrenmek için ücretsiz tanıtım dersimize katılın

0312.213 9279

Bizi arayarak rezervasyon yaptırın

REZERVASYON FORMU

Form doldurarak rezerasyon yaptırın

Arjantin Tangosu denilince Türkiye’de akıllara gelen en önemli müzisyenlerden olan Orhan Avşar’ın çocukluğunu geçirdiği Buenos Aires’te öğrendiği tango müziğinin temel dinamiklerini ülkemize getirerek İstanbul Radyosunda ‘Tipik Orkestra’ adında bir orkestra kurup eşsiz sanat eserlerini icra etmesiyle tango müziği ülkemizde yerini daha da sağlamlaştırmıştır.

Tango müziği türlü yergilere, yasaklara, yok sayılmasına rağmen bugünlere ulaşmayı başarmış, tüm dünyaca sevilen, beğenilen, saygı ve hayranlık uyandıran bir müzik ve dans türü haline gelmiştir.

Salsa Ankara Dans Akademisi olarak tango dansı ve müzikleri gözbebeğimizdir. Salsa Ankara Dans Akademisi kurulduğu ilk yıllardan bu yana, engin bilgi birikimi ve deneyimiyle tango severler için tango kursu eğitimi vermekte ve sizler için tango geceleri düzenlemektedir.

Secaattin Tanyerli Tango

Tango Müziği Neyi Anlatır?

Tango 2/4 lük bir ritme sahiptir. Belirli formlara sahip olan tango müziği yer yer keskin vuruşlarıyla barındırdığı duyguyu net bir şekilde hissettirir.

Tango, hissi açıdan çok zengin bir müzik türüdür. Duygu yoğunluğu uç noktalardadır. Aşk, coşku, tutku, öfke, hüzün, ıstırap, heyecan ve daha pek çok duyguyu sözlerinde duyabilir ve müziğin ritminde hissedebilirsiniz. Tango müziği asaleti ve zarafetiyle bilinir. Bir salon dansı olan tangonun müzikleri özgün, yaşattığı hisler ise tarifsizdir.

İlginizi Çekebilir ;  Tutkulu Bachata Müzikleri Listesi

Tangonun büyük müzisyen ve şairlerinden olan Santos Discepolo tango dansı için; “Tango, dans edilen hüzünlü bir düşüncedir” demiştir.

Tango Müzisyenleri

Carlos Di sarli, Juan D’Arienzo, Alfredo De Angelis gibi isimler önemli tango müzisyenleri arasında gösterilebilir.

Türk tangosunda ise Seyyan Hanım, Esin Engin, Şecaattin Tanyerli gibi isimlerin birbirinden güzel tango şarkıları tüm zamanların en sevilen Türk tango şarkıları arasında yerini almıştır.

Günümüzde ise Alpay, Şevval Sam, Zuhal Olcay gibi önemli isimler de tango parçaları seslendirmekte ve tango müziği severleri kendilerine hayran bırakmaktadırlar.

İşte yerli ve yabancı tüm bu eşsiz parçaları Salsa Ankara Dans Akademisi olarak sizler için derledik. Derslerde teknik olarak ya da günlük hayatınızda keyifle dinleyeceğiniz birbirinden güzel tango şarkıları için sitemize gelerek müzik listemizi inceleyebilir, dilediğiniz şarkıları indirebilirsiniz. Sizlerin de sevdiği, listemize eklememizi istediğiniz şarkılar varsa bize belirtin; hemen ‘’Salsa Ankara Dans Akademisi Tango Müzikleri’’ listemize ekleyelim, tango müziğinin o birbirinden romantik, birbirinden etkileyicini müziklerini dinlemenin keyfini birlikte çıkaralım.

Tango listemizde Arjantin tango müzikleri var. Düğün dansı müzik listemizde Türkçe tango müzikleri bulabilirsiniz.  

Bu sizin zevkinize kalmış. Biz en sevdiğimiz tango müziklerini listemize ekliyoruz.

Telif hakları nedeniyle indiremezsiniz. Spotify listemizi takip ederek telefonunuza indirebilirsiniz.